Wodny.Guru

Wodny.Guru

/ 0

Ekologia

Czy woda z wodociągów
nadaje się do picia ?

10th Maj 2015

water-tap_2189544b

Opinie na temat wody z wodociągów, popularnie zwanej „kranówką” w kwestii jej czystości oraz bezpośredniego spożywania są dosyć podzielone. Z jednej strony, woda z wodociągów jest regularnie badana w stacjach uzdatniana więc nie ma możliwości, aby zawierała szkodliwe substancje zagrażające życiu, dodatkowo jej jakość sprawdzana jest także przez lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Jednak z drugiej strony, zanim woda trafi do naszego kranu, może niestety zostać wtórnie zanieczyszczona (na co oczywiście zakłady wodociągowe raczej nie maja większego wpływu) głównie piaskiem oraz rdzą – substancje te mogą dostać się do wody podczas jej przepływu rurami. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie dać nam gwarancji, że woda w naszym domu lub mieszkaniu jest krystalicznie czysta, bowiem jej jakość może się różnić nie tylko ze względu na miejsce zamieszkania ale przede wszystkim na stan rur wodociągowych, osiedlowych instalacji czy nawet rur w konkretnym budynku mieszkalnym.

Woda z wodociągów musi spełniać określone wymogi prawne

Jakość wody, która jest dostarczana do naszych domów przez zakłady wodociągowo-kanalizacyjne musi spełniać ściśle określone normy zgodne z obowiązującymi przepisami. Dlatego też zanim trafi do kranów odbiorców a nawet do sieci rozprowadzającej, badana jest w stacjach uzdatniania więc pewne jest, że w jej składzie nie znajdują się żadne szkodliwe lub też toksyczne substancje, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Co więcej, w przypadku, gdy jakość wody nagle się pogorszy w wyniku celowego bądź też przypadkowego zanieczyszczenia, taka informacja od razu podawana jest do publicznej wiadomości a dopływ do instalacji wodnej zostaje automatycznie odcięty. Oczywiście w sytuacji dłuższej „awarii” zakład wodociągowy ma obowiązek dostarczenia wody pitnej (dzięki specjalnym beczkowozom) dla mieszkańców określonego regionu.

Jakie czynniki mają wpływ na jakość „kranówki” ?

Obecność chloru – oczywiście zawartość tego pierwiastka w wodzie pitnej jest niewielka i nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Chlor dodawany jest do wody w celu zapobiegania powstawania w niej bakterii oraz wirusów. Niestety związki chloru mają istotny wpływ na zapach oraz smak wody.

Twardość wody – a dokładnie zawartość związków wapnia oraz magnezu w wodzie. Zakłady wodociągowe w tej kwestii zarzekają się, iż to właśnie dzięki tym pierwiastkom kranówka jest tak bardzo zdrowa. Okazuje się jednak, że ich przyswajalność po rozcieńczeniu w wodzie jest znikoma. Niestety twarda woda ma negatywne skutki, powoduje powstawanie kamienia na bateriach oraz armaturze a także przyczynia się do pojawienia się charakterystycznego osadu w kawie oraz herbacie, ma także wpływ na smak spożywanych potraw i napojów. Co więcej, twarda woda ma również niekorzystny wpływ na nasze włosy oraz skórę (wysuszenie, podrażnienia).

Wtórne zanieczyszczenie – woda zanim trafi do naszego kranu , mimo dokładnych badań na początku, może wraz z przebytą drogą ulec dodatkowym zanieczyszczeniom, które spowodowane są m.in. złym stanem rur wodociągowych, nieszczelnością instalacji wodociągowej, a także niepożądaną reakcją rur wodociągowych z wodą (poprzez zastosowanie nieodpowiednich materiałów). Niewiele osób wie, że odkręcając kran w godzinach porannych powinniśmy przez około 2/3 minuty wylać bieżącą wodę i dopiero po tym czasie zacząć ją swobodnie używać. Niestety w nocy do wody mogą przeniknąć większe ilości substancji ubocznych uzdatniania wody a także metale z instalacji, którymi dostarczana jest woda.

Jak poprawić jakość wody w naszym domu ?

Wodę w naszym domu możemy samodzielnie filtrować, aby mieć pewność, że jest ona krystalicznie czysta a także w pełni zdatna do spożywania. Do wyboru mamy specjalne urządzenia, które montuje się na początku naszej domowej instalacji wodociągowej lub filtry montowane w konkretnych miejscach instalacji bądź też, dosyć popularne w ostatnim czasie tzw. Odwróconej Osmozy. Wybór rodzajów filtrów na rynku jest naprawdę ogromny, dobrze jest więc skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która doradzi nam jaki typ urządzenia rozwiąże nasze problemy związane z bieżącą wodą (najczęstsze to oczywiście twarda woda, nieodpowiedni zapach, smak lub kolor).

 


Szeroki wybór filtrów do uzdatniania wody oraz profesjonalne doradztwo znajdziesz na www.water-house.pl

H2O
Author

H2O