Wodny.Guru

Wodny.Guru

/ 1

Na zdrowie

Jak i w jakich ilościach należy pić wodę podczas upałów?

20th Lipiec 2015

Wszędzie słyszymy: Podczas upałów powinniśmy pić dużo wody.
Czy rzeczywiście musimy wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie?

Tak to prawda, ale oczywiście nie pełna. Przede wszystkim nie należy wypić na raz 1,5 l, to nie wiele da naszemu organizmowi. Na leży pić wodę często i po trochu. Najlepiej systematycznie, powoli, małymi łyczkami. Dzięki temu nasz organizm zdecydowanie lepiej przyswoi wypijaną wodę i nie doprowadzimy go do odwodnienia.

Szczególnie teraz, latem, gdy jest gorąco, a temperatura często przekracza 30ºC, jesteśmy spoceni i zmęczeni słońcem, nasz organizm częściej odczuwa pragnienie. Niestety pragnienie jest spóźnionym sygnałem naszego organizmu, który świadczy już o odwodnieniu naszego organizmu i zaburzeni prawidłowej pracy komórek. W upalne dni zapotrzebowanie na wodę w naszym organizmie wzrasta, ponieważ z potem tracimy duże ilości wody. I ten nie dobór musimy systematycznie uzupełniać.
Najlepszym sposobem na to jest picie czystej wody, rozwodnionych soków lub słabej herbaty.

Dla naszego zdrowia niezastąpiona jest czysta woda, a taką możemy uzyskać praktycznie tylko dzięki system odwróconej osmozy RO. Picie czystej wody także oczyszcza nasz organizm z toksyn i stabilizuje gospodarkę wodną organizmu.

UWAGA!!! Soki i napoje gazowane są niestety bardzo przesłodzone (0,5 l najbardziej popularnego napoju gazowanego na świecie C.., może zawierać nawet 35 łyżeczek cukru! Niestety z napojami dla dzieci w cale nie jest lepiej, zwróć uwagę na etykietę, podana na niej ilość węglowodanów to nic innego jak ilość cukru w napoju, jedna łyżeczka stołowa to ok 2g, czy napiłbyś się herbaty z 17 łyżeczkami cukru?). Picie ich w ilościach jakie potrzebuje nasz organizm może doprowadzić nas do otyłości!

Na pytanie ile należy pić wody dziennie pomogą na określić czynniki takie jak: wiek, płeć, okres ciąży i laktacji, aktywność fizyczna i temperatura otoczenia. Nie ma więc jednej recepty dla wszystkich, jest to kwestia zawsze indywidualna. Jednakże WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby pić dziennie 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.
W Instytucie Żywności i Żywienia opracowano dla ludności Polski normy określające wystarczające spożycie wody (zawartej zarówno w napojach, jak i pożywieniu):

Ilość płynów na dzień / Płeć i wiek
1,3l  – Dzieci 1–3 lat
1,7l  –  Dzieci 4–6 lat
1,9l  – Dzieci 7–9 lat
2,3l  – Dziewczęta 10–18 lat
3,0l  – Chłopcy 10–18 lat
2,7l  – Kobiety > 19 lat
3,7l  – Mężczyźni > 19 lat

Źródło: Normy żywienia człowieka, red. nauk. M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, PZWL,Warszawa 2008.

Szeroki wybór filtrów do uzdatniania wody oraz profesjonalne doradztwo znajdziesz na
www.water-house.pl

admin
Author

admin

Comments

  • Water House
    Posted at 6:48 pm Lipiec 30, 2015
    Water House
    Odpowiedz Author

    Cola jest wstrętna i nie radzę tego pić. Ja staram się pić 2 l dziennie i to w zupełności mi wystarcza.