Wodny.Guru

Wodny.Guru

/ 0

Oszczędności

Masz problem z kamieniem w domu? Jest na to rada!

17th Maj 2015

Twarda woda, jak się okazuje to dosyć powszechny problem w naszym kraju. Wynika on przedewszystkim z powodu rozpuszczonych w wodzie soli wapnia,

magnezu a także metali wielowartościowych. Oczywiście nadmierna twardość wody nie jest zjawiskiem pozytywnym zarówno dla zdrowia, jak i dla posiadanego sprzętu AGD. W gospodarstwach domowych przejawia się ona głównie poprzez powstawanie charakterystycznego kamiennego osadu m.in. na Zrzut ekranu 2015-05-17 o 20.47.31armaturze łazienkowej, sprzętach AGD oraz w czajnikach. Twardość wody można podzielić na dwa rodzaje – twardość ogólna (węglanowa + niewęglanowa), za którą odpowiadają przede wszystkim związki wapnia i magnezu oraz twardość przemijająca (węglanowa), która pochodzi od stężenia soli wapnia i magnezu i wytwarza się podczas podgrzewania wody. Skutecznym sposobem walki z twardą wodą i jej negatywnymi skutkami (w tym także z osadzającym się kamieniem) jest zastosowanie odpowiednich zmiękczaczy. Wybór na rynku tego typu urządzeń jest naprawdę spory, jednak warto jest w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy nie tylko pomogą wybrać odpowiedni rodzaj zmiękczacza, ale także zajmą się całą instalacją.

Negatywne skutki twardej wody

Do najbardziej uciążliwych skutków zjawiska twardej wody w domowych gospodarstwach można zaliczyć przede wszystkim :

– znaczne zmniejszenie się wydajności urządzeń grzewczych (warstwa wapiennego osadu o grubości zaledwie 3 milimetrów może powodować straty energii nawet do około 30 %) oraz zmniejszenie się efektywności środków czystości (wymagane jest stosowanie większej ilości preparatów myjących oraz czyszczących),

– wysuszenie skóry (obecność magnezu oraz wapnia w wodzie podczas mycia powoduje podrażnienia) oraz zniszczenia włosów, które po umyciu są pozbawione blasku i miękkości,

kamień, który powstaje w trakcie podgrzewania wody powoduje awarie sprzętu domowego oraz skraca ich ogólną żywotność (m.in. bojlery, pralki, zmywarki),

kamień kotłowy powoduje straty energii cieplnej oraz osadza się w rurach instalacji wodnej, co prowadzi do zatkania się rur oraz powstawania siedliska różnych bakterii (m.in. Legionella).

Zmiękczacze wody skutecznym ratunkiem w walce z twardą wodą 

Zazwyczaj urządzenia te dzieli się pod względem ich wydajności, a więc ilości wody, którą mogą zmiękczyć. Rozróżnia się zmiękczacze z przeznaczeniem do użytku domowego oraz te, które są stosowane w celach przemysłowych lub uzdatniania wody w większych sieciach wodociągowych np. duże osiedla mieszkaniowe. Zmiękczacze stosowane w gospodarstwach domowych posiadają kompaktową, estetyczną budowę o niewielkich wymiarach. Zazwyczaj są wyposażone w bezobsługowe specjalne programatory, które sterowane są automatycznie (czasowo lub też objętościowo). Zmiękczacze skutecznie zwalczają problem twardej wody poprzez eliminację takich pierwiastków jak żelazo oraz magnez. Jony, które odpowiadają za twardość wody są usuwane poprzez żywicę kationitową, która stanowi wypełnienie urządzenia zmiękczającego. Profesjonalne wersje zmiękczaczy służą do ochrony całych instalacji wodnych a także wszystkich podłączonych do nich domowych urządzeń. Natomiast istnieje również możliwość zakupu specjalnych filtrów zmiękczających wodę, które będą działać jedynie w wybranym miejscu np. w kuchni lub łazience. Oczywiście inwestycja oraz instalacja zmiękczacza wody jest sprawą indywidualną. Trzeba jednak zaznaczyć, że urządzenie nie jest zbyt kosztowne i z pewnością warto pokusić się o sprawdzenie jego efektywności. Wystarczy porozmawiać z osobami, które są posiadaczami tego typu filtrów, aby dowiedzieć się jak wielka jest różnica w jakości wody po zastosowaniu odpowiednich zmiękczaczy.

zmiekczacze
Przykładowe zmiękczacze marki Water House.

Zalety stosowania zmiękczaczy wody

Instalacja zmiękczacza wody to przede wszystkim spora oszczędność w domowym budżecie, gdyż zużywa się zdecydowanie mniejszą ilość produktów myjących i piorących. Natomiast do pralek oraz zmywarek nie trzeba stosować już specjalnych, niezbyt tanich soli zmiękczających. O wiele dłuższa jest również żywotność wszelkich sprzętów AGD, na których nie będzie osadzać się już kamień (czajniki, podgrzewacze wody, ekspresy do kawy, garnki). Także wanny, umywalki oraz płytki łazienkowe pozostaną przez dłuższy czas czyste. Samo pranie stanie się bardziej efektywne i łatwiejsze a do tego ubrania również nie będą się tak szybko niszczyć. Największą zaletą jest z pewnością fakt, iż zmiękczona woda nie wysusza tak bardzo skóry oraz włosów podczas ich mycia, a także wpływa na polepszenie się smaku przyrządzanych przy jej użyciu potraw i napojów.

Zrzut ekranu 2015-05-17 o 20.45.33

Oszczędność detergentów
Dzięki miękkiej wodzie zaoszczędzisz do 50% na produktach czyszczących i piorących, a ubrania będą niezrównanie miękkie i miłe w dotyku.

Wzrost wydajności
Pralka, zmywarka, czajnik czy żelazko dzięki zmiękczonej wodzie będą Ci służyć o wiele dłużej. Nie zniszczy ich osad z kamienia.

Dla Twojej urody
Zmiękczona woda sprawi, że Twoja skóra będzie idealnie miękka i gładka,a po kąpieli poczujesz się odświeżona/y i zrelaksowana/y.

Czystość bez kamienia
Dzięki miękkiej wodzie szybko zapomnisz o osadzie i naciekach na bateriach i kabinie prysznicowej, a sprzątanie będzie szybsze i przyjemniejsze.

Ochrona instalacji
Największym wrogiem Twojej instalacji grzewczej w domu jest kamień. Dzięki miękkiej wodzie ochronisz swoją instalację przed pękaniem i przedłużysz jej żywotność.

Mniejsze koszty ogrzewania
Miękka woda spowoduje, że Twojej instalacji grzewczej nie będzie zatykał kamień, przez co będzie pracować efektywniej i wydajniej. Zmniejszą się też koszty jej serwisowania.


Szeroki wybór zmiękczaczy wody oraz profesjonalne doradztwo znajdziesz na www.water-house.pl

admin
Author

admin