Wodny.Guru

Wodny.Guru

/ 0

Uncategorized

Certyfikat Błękitnej Flagi – za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody

28th Lipiec 2015

Czy kąpieliska w Polsce mogą spełniać najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa?
Okazuje się, że tak! W tym sezonie aż 29 plaż i 6 marin otrzymało wyróżnienie Blue Flag – międzynarodowy certyfikat przyznawany za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody.

W sumie 29 polskich plaż i 6 marin otrzymało w tym roku błękitne flagi, dołączyło do sieci 3203 plaż i 646 marin na całym świecie, które również mogą poszczycić się tym certyfikatem.

Z roku na rok wzrasta liczba kąpielisk, które spełniają wyśrubowane kryteria Programu Błękitna Flaga. Program realizowany jest w Polsce od 2004 r. i od tego czasu liczba plaż i marin z certyfikatem znacznie się zwiększyła. O Błękitną Flagę wcale nie jest łatwo – kryteria są bardzo trudne do spełnienia. Jakość wody w kąpielisku musi spełniać  wymogi, które są bardziej restrykcyjne niż te wymagane przez polskie prawo.
Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości (stan i liczba toalet, segregacja śmieci, porządek na plaży) i bezpieczeństwa (stan służb ratowniczych). Na uhonorowaną plażę nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Wyróżnienie przyznawane jest tylko na jeden sezon.

Pełną listę polskich kąpielisk, które otrzymały dotychczas certyfikat Błękitnej Flagi można znaleźć na stronie www.blueflag.org.

 

H2O
Author

H2O